Întâlnirea studenților străini cu reprezentanții ITM

La solicitarea Inspectoratul Teritorial de Munca Iasi, conducerea Universitatii a fost de acord cu organizarea la UAIC a unei intalniri a ITM si Serviciului de Imigrari Iasi cu studentii nostri din tari terte, in vederea informarii acestora asupra conditiilor in care pot lucra pe teritoriul Romaniei, precum si a drepturilor si obligatiilor care le revin in calitate de angajati.

Intalnirea va avea loc in data de 21 noiembrie 2017, in Sala Senatului Universitatii, cu incepere de la orele 10.00.

Va rugam sa ne sprijiniti in promovarea acestei actiuni in randul studentilor din tari terte, inclusiv cetateni din Republica Moldova care nu au cetatenie romana.

Cu alese ganduri,

Gina Marinescu
Departamentul de Relatii Internationale
1839; gina.marinescu@uaic.ro

Luna fără amendă pentru publicațiile nerestituite la timp

În perioada 15 noiembrie – 15 decembrie 2017, toți utilizatorii Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi care au publicații ce au depășit termenul de împrumut pot să le restituie fără să plătească amendă.

Posibilitatea de a returna publicaţiile restante fără achitarea taxei de întârziere este valabilă pentru toate categoriile de utilizatori (studenţi, masteranzi, doctoranzi, cadre didactice universitare, cercetători etc.). Acestea trebuie restituite în bune condiţii la punctul de unde au fost împrumutate. Cărțile pierdute sau distruse trebuie înlocuite cu exemplare identice.

După data de 1 ianuarie 2018, toţi cititorii care vor depăşi termenul de împrumut vor primi amenzi în conformitate cu Regulamentul pentru cititori al BCU Iaşi.

Selecție consultanți individuali pentru proiectul ROSEGEODA

>>> Anunț selecție

Alegerea reprezentanţilor studenţilor în Senatul Universității "Alexandru Ioan Cuza" din Iași

La Facultatea de Geografie și Geologie alegerile vor avea loc în sala B431 (sala de consiliu de la etajul I, lângă secretariat)

afis alegeri reprezentanti studenti senat 2017

BOURSES DU GOUVERNEMENT FRANCAIS - 2018

Chers partenaires,

J’ai le plaisir de vous annoncer l’ouverture de l’appel à candidature annuel des bourses du Gouvernement français.

Vous trouverez ci-joint les informations relatives aux critères de sélection pour les niveaux Master et Doctorat.

Les dossiers de candidatures sont téléchargeables sur le site de l’Institut français via les liens suivants : Master et/ou Doctorat.

Veuillez noter que je reste disponible si vous souhaitez que je vienne présenter ce programme de bourse auprès de vos étudiants, notamment à Bucarest.

Je reste à votre disposition pour toute demande de renseignement et vous souhaite un agréable début de semaine.

Bien cordialement,

Pierre-Yves MINGANT
Pôle d’échanges universitaires et scientifiques
Pol universitar stiintific